Bakłażan faszerowany

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 15 minut
Liczba porcji 2
Typ dania
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

O mój bakłażanie! :-) Dzisiaj kolejna propozycja na obiad prosto z piekarnika. Szybko, bez zbędnego wymyślania, łatwo i co najważniejsze: smacznie.

Swoją drogą wiecie, że właściwa nazwa bakłażana to "psianka podłużna"? Tak, tak, dobrze czytacie :) Psianka i to podłużna. A wszystko dlatego, że bakłażan wywodzi się z rodziny warzyw psiankowatych, do których zaliczamy też m.in. pomidory czy ziemniaki. A że bakłażany są podłużne, to dlatego jest to psianka podłużna. Taka ciekawostka dla Was :)

Oprócz tego w starych książkach kucharskich spotykam nazwę "bałtarzany", które wyjaśnione są w następujący sposób: "Bałtarzany, zwane też jajkami krzewiastymi, przesyłają do nas z południowych krajów. Rosną na krzakach podobnie jak pomidory, różniąc się od nich kształtem podłużnym owalnym i ciemno fioletową barwą. W smaku są bardzo delikatne [...]. A "jajka krzewiaste" pewnie stąd, że po angielsku bakłażan to eggplant :)
Mało tego! Bakłażany występują też pod nazwą: "oberżyna", "gruszka miłosna" i "bakman" <3 Ach to nazewnictwo! Człowiek uczy się przez całe życie :)

PS w oryginalnym przepisie jest mowa o dodaniu suszonych grzybów i tu niestety ja akurat nie miałam jeszcze ususzonych więc użyłam suszonych pomidorów. A ze względów zdrowotnych nie użyłam w ogóle śmietany (można dodać 2 łyżeczki i wymieszać z ryżem)

Bakłażan faszerowany
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Sparzone i wydrążone z pestek pomidory napełnić farszem z przygotowanego ryżu, wymieszanego z usiekanemi wysuszonymi grzybkami i dwiema lub trzema łyżkami śmietany. Z wierzchu posypać parmezanem, polać masłem i wstawić na patelni do pieca na 20-25 minut.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.