Konfitura wiśniowa

Według przepisu z 1895 r.

Czas przygotowania 720 minut
Czas gotowania 90 minut
Liczba porcji 6
Typ dania
Przepis z kolekcji
Składniki
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Od razu zapraszam Cię po najnowszy, ulepszony przepis na konfiturę wiśniową.

Zbyt dużo osób pisało do mnie z wątpliwościami, czy na pewno poniższa receptura jest w 100 proc. dobra. Dlatego jeszcze raz podczas przygotowywania konfitury wszystko porządnie odmierzyłam, spisałam i opublikowałam sprawdzoną, lepszą wersję.

Zamykam wiśnie w słoiczku :-) Będzie na zimę ale prawda jest taka, że już teraz się nimi zajadamy! Prawdziwa konfitura to taka, która nadziana jest owocami. Do przygotowania swojej konfitury wiśniowej potrzebujemy rzecz jasna wiśni i cukru. Niektórzy mnie pytają, czy faktycznie potrzebna jest taka ilość cukru, że przecież można czymś zastąpić itp. Tylko sprawa wygląda tak: cukier jest niezbędny do przygotowania prawdziwej, domowej konfitury. Cukier naturalnie konserwuje naszą konfiturę. I wiecie co? Ta konfitura wiśniowa jest po prostu boska. Z podanych proporcji wychodzi 660 g konfitury.

Konfitura wiśniowa
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1895 roku

Na funt obranych z pestek wisien półtora funtu cukru. Odebrać pół funta cukru, utłuc i przesypać nim warstwami ułożone w słoju wiśnie. Zostawić tak na noc, a nazajutrz zrobić syrop z pozostałego funta cukru i szklanki wody, zagotować, zszumować, wrzucić wiśnie razem z cukrem i smażyć na małym ogniu dobrze szumując. Smażą się 20 minut.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
RZ
Robert Zahorski
Ja konfitury robie w garnku do mleka z gwizdkiem. Nie trzeba mieszać i pilnować. Oczywiście chodzi małe ilości, ale jestem samotny.
TT
Tomasz Tomasz
Gotuję już z dwie godziny a dalej konsystencja jak kompot, za dużo cukru w przepisie, masakrycznie słodkie, według mnie zmarnowane owoce czas i praca, a dałem mniej niż w przepisie, przepis słabo wypada, trzeba spróbować zrobić z innego. Nie wiem czy uda się to jakkolwiek uratować, w ostateczności będzie wyłącznie do kwaśnych deserów lub podobnych rzeczy... szkoda bo pół dnia przy tym spędziłem.
HB
Hania Bałazińska
To raczej marmolada i to bez wartości, bo wszystko zje to półtorej godziny, nie bardzo ten przepis.
AB
Adam Białoskórski
Ale w oryginalnym przepisie jest 1:1,5 czyli na kilogram (lub funt) wiśni przypada 1,5 kg (lub funta) cukru a ty podajesz 1:0,75 to nie ma nic wspólnego z oryginalnym przepisem.
MH
Michał Heród
Cóż, nie polecam, wyszło tak, słodkie ze się nie da zjeść, masakra. Kto tyle słodzi?
TT
Tomasz Tomasz
Potwierdzam, masakra, zamiast przyjemności ze smaku wiśni to aż wykrzywia od słodkości cukru...
JO
Jolanta Orłowska
to konfitura nie do jedzenia tylko żeby dodać do deseru lub jako dekoracja do ciasta
AD
Aleksandra Domiter
Ja dałam 1KG CUKRU NA 3. 5kg wiśni
AD
Agata Dobosz
Za dużo wody w tym przepisie. Taka ilość nie odparuje nawet wtedy gdy wisnie się rozgotują! Nie polecam tego przepisu. Zmarnowałam 3 kg wiśni.
ŁR
Łukasz Rydzewski
Jakim cudem z 750 g cukru plus jeszcze owoce, ma wyjść 660 g konfitury? Cukier odparowuje albo w wodę się zamienia?Są też inne przekłamania, bo nieścisłości to za mało powiedziane.W tekście "oryginalnym" stosunek (proporcja) mas wiśni o cukru to 2:3. W artykule jest to 4:3. Czyli w oryginale wiśni dwa razy mniej do tej samej ilości cukru. Czas gotowania też różny - 20 minut i 90 minut.W sumie nie wiem który przepis jest prawdziwy i czy błędów nie ma w obu. Trzeba będzie poeksperymentować.
BS
Beata Seredyńska
Właśnie zakupiłam 7 kg wiśni bedą kompocik i konfitura wg tego przepisu ‼️
EK
Elżbieta Kozik
Uwielbiam robić przetwory, zaczynam od maja robiąc miód z mniszka, następnie dżem z truskawek, konfitura z wiśni, dżem z agrestu, konfitura z moreli i już jesień,
DR
Danuta Rusicka
Co zrobiłam nie tak. Proporcje podane, noc oczekiwania, syrop zrobiony i ... po 5 godzinach pyrkania, zostały skórki, brązowy syrop potwornie słodki, woda ledwie odparowana a konfitura nadal bardzo płynna :(. czy powodem może być dodanie brązowego cukru zamiast białego?
Awatar
Lena Gryszko
Danuta, z brązowym cukrem nigdy nie robiłam konfitury. Natomiast sama konfitura przed zlaniem do słoików ma bardzo płynną konsystencję i dopiero z czasem się zagęszcza. Wiśnie powinny w miarę zachować swój kształt - może mieszałaś zbyt intensywnie? Albo gotowałaś na za dużym ogniu że się kompletnie rozgotowały? Robiłam też ostatnio konfiturę z dodatkiem pektyny naturalnej (jabłkowo-cytrynowa) i polecam też na przyszłość ten dodatek, bo konfitura wtedy zawsze wychodzi z pożądaną konsystencją :)
RK
Regina Kuchcik
zrobilam wisnie wedlug tego przepisu, sa WYSMIENITE!!!!
JC
Jaroslaw Czopor
60 ml wody to troche mało?? w starym przepisie jest szklanka a to okolo 200ml.
EC
Ewelina Chmiel
Właśnie skończyłam robić... Nie polecam... Wszystko zrobiłam tak jak jest napisane... " konfitura" wyszła czarna w smaku nie ma nic wspólnego z prawdziwą konfiturą
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.