Budyń z szodo

Według przepisu z 1871 r.

Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 40 minut
Liczba porcji 2
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Propozycja, którą mogę przede wszystkim podsumować dwoma słowami: wielkie zaskoczenie! Budyń wcale nie okazał się tym budyniem, o jakim sobie każdy z nas myśli. Nie było gęstego kremu. W kokilkach powstała puszysta masa, przypominająca lekką bułeczkę. Sos szodonowy też na początku był dla mnie jedną wielką niewiadomą. A okazał się słodkim kremem o lśniącym kolorze. W sam raz na śniadanie :)

Uwielbiam śniadania na słodko. Dzisiaj mam dla Was nie byle jaki budyń! Jestem pewna, że ta propozycja pozytywnie Was zaskoczy :-)

Poniżej zamieszczam oryginalny przepis z 1871r.

Budyń z szodo

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Sos szodonowy
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

Sześć żółtek uwiercić w donicy z trzema łyżkami młodego masła, dosypując po trochu kubek cukru; gdy to utarte do białości, wsypać pół kwarty lub trzy kubki bułki białej pszennej utartej na tarce i przesianej przez sito, do tego wlewać po trochu nie od razu przeszło pół kwarty mleka niezbieranego, mięszając dobrze, aby gruzołków nie było; Dosypać garść drobnych czarnych rodzenków opłukanych i wysuszonych, garść tureckich, trochę migdałów słodkich oparzonych i poszatkowanych, sześć migdałów gorzkich utłuczonych na miazgę i soli; wymięszawszy to wszystko, zostawić w donicy, aby bułka wypęczniała. W ostatniej chwili, gdy już massa ma iść do formy, ubić pianę z owych sześciu białek, wymięszać z nią ostrożnie i włożyć wszystko do formy blaszanej lub miedzianej najlepiej z rurką w środku, dobrze wysmarowanej i bułką wysypanej. Zamknąć ją szczelnie i wstawić do szerokiego rondla, w którym powinno być na dwa palce wrzącej wody; postawić na mocnym ogniu i gotować najmniej pięć kwandransów, dolewając ciągle do rondla w miarę wygotowania się wrzącej wody. Kto nie ma formy, może gotować w serwecie, lecz to połączone z większym ambarasem; serwetę należy wyparzyć dobrze; potem wysmarować masłem, włożyć massę, związać i gotować w rondlu z wrzącą wodą. Wyjąwszy, włożyć na durszlak, żeby osiąkła. Sos szodonowy: Kubek cukru miałkiego ubić doskonale najmniej z 6–ma lub 8–ma żółtkami, wlać w to kwaterkę wina francuzkiego białego, wymieszawszy razem, wlać w rondelek i na węglach ciągle bić miotełką lub trzepaczką aż zgęstnieje; nie należy czekać aż się zagotuje, ale gdy się ma ku temu, to szodo gotowe. Dając za napój w filiżankach lepiej brać wino reńskie. Można także w rozbite jaja z cukrem lać gorące wino na ogniu i nie gotując podać do stołu.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
B
Bożena
Czytam właśnie książkę Katarzyny Drogi "Dama do towarzystwa,"W niej to pani Lutosławska ,właścicielka Drozdowa przygotowuje budyń migdałowy z szodonem.Zainspirowana tym trafiłam na Twój przepis.Z pewnością wypróbuję go w najbliższym czasie i zaproszę na degustację moje wnuki.Dziękuję i pozdrawiam.
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.