Kulebiak

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 90 minut
Czas gotowania 50 minut
Liczba porcji 8
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Na niektórych świątecznych stołach nie może zabraknąć kulebiaka. Jest to nic innego jak ciasto drożdżowe zawinięte z wytrawnym nadzieniem. U mnie kulebiak pojawia się w dwóch wariantach: albo z duszoną kapustą i z ryżem albo z kiszoną kapustą i suszonymi śliwkami. Tajemnicą udanego kulebiaka oczywiście jest też ciasto, nie powinno być wysuszone, za to powinno być mięciutkie i puszyste. Ale Kochani! Dzisiaj tutaj mowa nie tylko o kulebiaku, ale też i świątecznym konkursie przygotowanym specjalnie dla Was, w którym możecie sprawić sobie zestaw noży szwajcarskiej marki Victorinox! :) Wiadomo, że dobry nóż w kuchni jest niezbędny!

Kulebiak jest potrawą typowo ze wschodnich terenów. Już niejednokrotnie Wam wspominałam, że moja kochana Babcia mieszka niedaleko Lwowa. Smak kulebiaka jest smakiem mojego dzieciństwa, a do nadzienia z kapusty i ryżu mam wyjątkowy sentyment. Kochani, pokażcie mi jakie potrawy pojawiają się na Waszym Świątecznym stole :) Co jest Waszą ulubioną potrawą? Razem z firmą Victorinox wybierzemy 4 osoby, które otrzymają upominki, a nagrodą główną w konkursie jest zestaw noży (zdjęcie niżej). Możecie wysyłać zgłoszenia swoich świątecznych, ulubionych potraw na dwa sposoby:

  1. Na Facebooku Przepisów Tradycyjnych, tutaj koniecznie dodając dopisek #victorinoxtradycyjnie

  2. Na Instagramie koniecznie z hashtagiem #victorinoxtradycyjnie

Konkurs trwa od dzisiaj (22.12.2016) do 27.12.2016, a regulamin dostępny jest tutaj

PS w oryginalnym przepisie mowa jest o tym, że kulebiaka można upiec w cieście drożdżowym albo francuskim. Do nadzienia z ryżu i kapusty dodaje się jajko ugotowane na twardo (ja pominęłam ten składnik)

Kulebiak
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Pieróg taki robi się z ciasta francuskiego lub drożdżowego. Licząc 10 osób wziąć główkę kapusty, którą posiekać, mocno posolić, sparzyć gorącą wodą i dobrze wycisnąć. Następnie trzy cebule drobno posiekać, zasmażyć na biało z masłem, którego trzeba wziąć dużo, w to masło włożyć kapustę i dusić aż zupełnie zmięknie. Potem wziąć 6-8 jaj gotowanych i drobno posiekać, połowę z nich włożyć w kapustę, posolić, popieprzyć i dobrze wymieszać, a drugą połowę jaj pokrajanych w plasterki pozostawić do nałożenia. Osobno 1/4 ryżu ugotować z masłem. Ciasto przygotowane rozwałkować lekko na pół palca grubości, na spód ułożyć warstwę ryżu, potem jajka i na koniec kapustę. Jeżeli to ciasto drożdżowe to trzeba zwinięty pieróg zostawić w ciepłem miejscu, a dopiero gdy podrośnie wstawić do pieca.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.