Jest to nasz ulubiony letni deser. Przygotowuje się go w kilka minut i zawsze dobrze smakuje. Nie sposób go zepsuć i za każdym razem może zaskakiwać. Dodajemy to co lubimy najbardziej: sezonowe owoce, pokruszone ciastka, pokruszone beziki i oczywiście krem z mascarpone i bitej śmietany. Serwujemy w pucharkach albo szklaneczkach od razu po tym jak go przyrządzimy.

Letni deser

Tradycyjna nazwa tego deseru to Eton Mess. Powstał w 1893 roku i był to deser podawany w jednym z angielskich szkół, właśnie w miejscowości Eton. "Mess" z kolei wywodzi się z samego wyglądu – deser jest jednym wielkim bałaganem :) Im więcej się dzieje, im więcej nieregularnych warstw i kolorów, tym lepiej.

Letni deser

Składniki

  • Łyżeczka cukru pudru
  • 100 ml śmietanki 36 proc
  • 80 g ciasteczek
  • Kilka sztuk bezików
  • 100 g mascarpone
  • Ulubione jagody: truskawki, borówki, maliny, jeżyny

Przygotowanie

  1. Przygotuj bitą śmietanę: schłodzoną ubijaj na najwyższych obrotach i pod koniec dodaj odrobinkę cukru pudru. Na sam koniec ubijania dodaj mascarpone i ubijaj na średnich obrotach, tak żeby całość ładnie się połączyła.
  2. Umyj ulubione owoce: truskawki, borówki, maliny, jeżyny – wszystkie jagody, na które masz ochotę. Większe owoce (truskawki) pokrój na mniejsze kawałki.
  3. Rozdrobnij beziki i utrzyj na miazgę w moździerzu na kruche ciasteczka.
  4. Do pucharków dodawaj: pokruszone ciasteczka, warstwę kremu z bitej śmietany, owoce, beziki, ponownie warstwę kremu, owoce i beziki. Deser możesz ewentualnie skropić ulubionym likierem :) Od razu podawaj.
Jeśli podoba Ci się ten przepis, udostępnij go. Dzięki! :-)Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko

Przepisy, które również mogą Cię zainteresować

Zobacz wszystkie przepisy
O autorze posta:
Lena Gryszko

Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.

Chcę zobaczyć jak Ci wyszedł przepis! Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko