Tarta mirabelkowa z bezikami

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 60 minut
Liczba porcji 12
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Mirabelka jest odmianą dobrze znanej nam śliwki. Charakteryzuje się małymi, soczystymi i w zależności od odmiany: żółtymi albo czerwonymi owocami. Pamiętam jeszcze jak jako dziecko uwielbiałam się wspinać na karłowate drzewko i zajadałam się owocami mirabelki.

W Polsce mirabelka zazwyczaj rośnie w przydomowych ogródkach albo na dziko w otoczeniu łąk. I chociaż u nas mirabelka jest trochę niedocenianym owocem, to we Francji zyskała sporą popularność. W Lotaryngii (kraina w północno-wschodniej części Francji) z mirabelki przygotowuje się wino, konfitury i inne przetwory, dzięki czemu mirabelka stała się wizytówką tego właśnie regionu. Mirabelkowa tradycja w Lotaryngii sięga aż XIV wieku! Jak wspomniałam, ja sama mam sentyment do mirabelki i jak tylko napotykam na swojej drodze drzewko z dojrzałymi owocami, to zawsze się na nie skuszę. Z mirabelki powstaje cudownie aromatyczna i przyjemnie kwaskowa w smaku konfitura. Można do niej dodać nalewki mirabelkowej, a jej smak zostanie jeszcze lepiej uwydatniony. Ja użyłam 30 procentowej nalewki od Soplicy. Przygotowana konfitura idealnie pasuje do kruchej tarty. Ciasto w takiej formie jest dosyć kwaśne i żeby nadać mu odpowiedniej słodyczy można uformować na jego wierzchu malutkie beziki. Nie jest to jednak konieczne, jeżeli do samej konfitury dodamy więcej cukru. Inspiracją do tego przepisu była tradycyjna receptura na ciasto z brzoskwiniami - tylko, że zamiast brzoskwiń wykorzystałam właśnie mirabelkę (zapis receptury poniżej)

Tarta mirabelkowa
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Wyłożyć spód tortownicy i boki na 2 cm wysoko kruchem ciastem, następnie wyłożyć papierem cienim, napełnić suchym grochem i upiec w piecu. Gdy wystygnie, wyjąć z tortownicy, groch wyrzucić, a wypieczoną z ciasta foremkę wysmarować w środku marmeladą [...] Tęgą pianę z sześciu białek wymieszać z tyluż łyżkami mączki cukrowej, ubrać z tutki papierzanej tą pianą leguminą, posypać na wierzch cukrem i przed podaniem wstawić na 20 minut do średniego pieca. Ładnie zrumienioną osunąć na półmisek i podać.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.