Zupa piwna

Według przepisu z 1871 r.

Czas przygotowania 5 minut
Czas gotowania 15 minut
Liczba porcji 6
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Jeżeli wśród Was są wielbiciele grzanego piwa, to koniecznie spróbujcie polewki piwnej wg przepisu z 1871r. Wiele do szczęścia nie potrzeba: ulubione piwo, opcjonalnie twaróg, śmietana i szczypta cynamonu :)

26 sierpnia w 1394r. Władysław Jagiełło w porze obiadowej otrzymał polewkę piwną z pokruszonym, białym serem. Nic dziwnego, ponieważ w średniowieczu piwo było w Polsce podstawowym i najpopularniejszym napojem. Nawet dzieci czasami piły piwo, ponieważ dostarczało im to niezbędnych witamin i innych wartościowych składników odżywczych. Wydaje się, że Polska była kiedyś krainą piwem i miodem płynącą :)

Zupa piwna
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

“Zagotować w rondlu dobrego zwyczajnego piwa kwartę jedną. Osobno rozbić w garnku dobrą kwaterkę śmietany kwaśnej,czterema żółtkami i łyżką miałkiego cukru;

Gdy się piwo zagotuje, lać e powoli ciągle mięszając w garnek gdzie jest śmietana z żółtkami; wstawić na ogień, żeby się tylko rozgrzało i wylać w wazę, gdzie jest przygotowany chleb krajany w kostkę, twaróg dobry także pokrajany i parę łyżek cukru z cynamonem.”

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
BR
Beata Rackmann
Oj jak sie ucieszylam kiedy znalazlam ten przepis! Taka zupe gotowala moja babcia Zosia. Jak babcia przyjezdzala do nas z Warszawy zawsze czekalismy azeby ugotowala
zupa piwna. Wspomnienie z przed lat. Dziekuje!








AK
Aleksander Kłapa
smak zupy z dzieciństwa
AK
Aurelia Klimkiewicz
Super przepis!
ZB
Zbyszek Bobby
Fantastyczny przepis ! Pachnie atmosferą dworków z eposu Orzeszkowej "Nad Niemnem". Pozdrawiam Panią Lenę !
Awatar
Lena Gryszko
Zbyszku, dziękuję za Twój komentarz ❤️😀 Cieszę się, że przepis Ci się podoba i też Cię ciepło pozdrawiam! 😊
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.