Powidło śliwkowe

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 4320 minut
Liczba porcji 10
Typ dania
Przepis z kolekcji
Składniki
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Czym się różnią powidła od dżemu czy konfitur? Otóż tym, że powidła są bardzo gęste i gotują się powolutku. Powidła sa gęste przez to, że woda naturalnie odparowuje. Najlepiej jest robić powidła nawet przez kilka dni: gotować na wolnym ogniu, odstawiać do ostudzenia i znów gotować. W odróżnieniu do innych przetworów powidła mają największą zawartość owoców. A przez to, że są poddawane długiej obróbce cieplnej to można je przygotowywać też bez cukru. Poniżej najprostszy przepis na klasyk wśród powideł: powidło śliwkowe.

Co ciekawe, słowo "powidło" jest zapożyczone ze wschodu i było u nas używane już w XV wieku. Początkowo powidło było rzeczą - tym, czym się mieszało kolistymi ruchami gotującą się masę owoców. Później powstała liczba mnoga i słowo "powidła" co już określało właśnie produkt spożywczy, który jest nam tak dobrze znany.

Powidło śliwkowe
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Powidła ze śliwek najlepiej się smaży z końcem września lub początkiem października, gdy śliwki są najsłodsze. Kilka lub kilkanaście garncy śliwek wydrylować z pestek, przebierając robaczywe, włożyć do kotła miedzianego, dobrze pobielonego i gotować zwolna zupełnie bez wody mieszając ciągle długą drewnianą kopystką [..] Gotowanie to trzeba powtórzyć drugiego i trzecia dnia, tak długo aż powidło nabierze ciemnego koloru i odpowiedniej gęstości.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.