Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Czym się różnią powidła od dżemu czy konfitur? Otóż tym, że powidła są bardzo gęste i gotują się powolutku. Powidła sa gęste przez to, że woda naturalnie odparowuje. Najlepiej jest robić powidła nawet przez kilka dni: gotować na wolnym ogniu, odstawiać do ostudzenia i znów gotować. W odróżnieniu do innych przetworów powidła mają największą zawartość owoców. A przez to, że są poddawane długiej obróbce cieplnej to można je przygotowywać też bez cukru. Poniżej najprostszy przepis na klasyk wśród powideł: powidło śliwkowe.
Co ciekawe, słowo "powidło" jest zapożyczone ze wschodu i było u nas używane już w XV wieku. Początkowo powidło było rzeczą - tym, czym się mieszało kolistymi ruchami gotującą się masę owoców. Później powstała liczba mnoga i słowo "powidła" co już określało właśnie produkt spożywczy, który jest nam tak dobrze znany.
Składniki
Przygotowanie
Powidła ze śliwek najlepiej się smaży z końcem września lub początkiem października, gdy śliwki są najsłodsze. Kilka lub kilkanaście garncy śliwek wydrylować z pestek, przebierając robaczywe, włożyć do kotła miedzianego, dobrze pobielonego i gotować zwolna zupełnie bez wody mieszając ciągle długą drewnianą kopystką [..] Gotowanie to trzeba powtórzyć drugiego i trzecia dnia, tak długo aż powidło nabierze ciemnego koloru i odpowiedniej gęstości.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.