Ile ja się naczytałam o robieniu bez. Za każdym razem inny przepis. A tutaj proszę bardzo łatwy, prosty przepis :D Wszystko jasne!

Bezy wychodzą chrupiące i lekkie :)

Beza z bitą śmietaną

Beza z bitą śmietaną

Składniki

  • 125 ml śmietanki 30 proc
  • 5 szt zimnych białek
  • 250 g cukru pudru

Przygotowanie

  1. Białka prosto z lodówki ubijam razem z cukrem pudrem na sztywną i lśniącą pianę.
  2. Piekarnik rozgrzewam do 140 stopni. Grzanie góra-dół.
  3. Bezy, za pomocą rękawa cukierniczego, formuję na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Bezy można też układać zwykłą łyżką :)
  4. Wstawiam bezy do piekarnika na 60 minut. Po tym czasie wyłączam piekarnik i zostawiam w nim bezy, aż do następnego dnia albo chociaż do całkowitego ochłodzenia się piekarnika.
  5. Śmietankę ubijam z odrobiną curku. Biorę 2 bezy. Jedną lekko wydrążam z góry, tak żeby mieć miejsce na śmietankę. Wykładam w tym miejscu bitą śmietanę i umieszczam na wierzchu drugą bezę. Wszystko polewam ulubionym sosem (w moim wypadku jest to sok z owocami leśnymi). Bezę można podać z dowolną konfiturą, z sokiem malinowym itp. Wszystko to, na co akurat mamy ochotę :)

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

Oprócz wyżej podanego sposobu robienia jest jeszcze jeden, prędszy, trzeba tylko, aby białka były bardzo świeże i zimne. Pół funta cukru miałkiego, koniecznie spod maszyny, przesiać przez gęste sito, wsypać go w rondel, wlać pięć białek, jeżeli jaja duże, 6 jeżeli małe i ubijać ubijaczką w chłodnem miejscu. W 10 minut ubije się tak sztywna piana, iż ją nożem krajać można.Pokaż więcej »
Jeśli podoba Ci się ten przepis, udostępnij go. Dzięki! :-)Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko
Zobacz wszystkie przepisy
O autorze posta:
Lena Gryszko

Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.

Chcę zobaczyć jak Ci wyszedł przepis! Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko