Fasolka szparagowa

Według przepisu z 1904 r.

Czas przygotowania 5 minut
Czas gotowania 15 minut
Liczba porcji 4
Typ dania
Przepis z kolekcji
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Uwielbiam lato za to, że stragany uginają się pod ilością świeżych owoców i warzyw. Nie sposób obojętnie przejść obok tych wszystkich smakołyków, które po prostu wołają do nas "ugotuj mnie!" :) Skusiłam się na zieloną fasolkę. Jest błyskawiczna i łatwa w przygotowaniu. Trzeba tylko wiedzieć parę rzeczy, żeby poprawnie ją przygotować.

Fasolka szparagowa jest zielona dzięki temu, że zawiera w sobie chlorofil. Tak się składa, że chlorofil jest bardzo wrażliwy na obróbkę cieplną. To dlatego, jeżeli źle przygotujemy naszą fasolkę, to zamiast jędrnej i zielonej fasolki otrzymamy pogniecioną i brunatnozieloną łodyżkę.

W trakcie gotowania fasolki do wody przechodzą kwasy organiczne, które automatycznie zakwaszają gotującą się wodę i chlorofil - czyli nasz zielony barwnik - błyskawicznie się rozpada. Co zatem zrobić, żeby zdrowo i mądrze ugotować fasolkę?

  1. Przede wszystkim gotujmy fasolkę w dużej ilości wody. Dzięki temu rozcieńczamy kwaśne środowisko. Fasolka powinna swobodnie pływać.

  2. Gotujmy jak najkrócej. Oznacza to, że fasolkę wrzucamy do wody dopiero jak zaczyna ona wrzeć.

  3. Gotujemy w dużych garnkach i nie korzystamy z pokrywek. Dzięki temu kwasy szybciej odparowują.

  4. Gotujemy szybko. Pilnujemy, żeby fasolka się nie rozgotowała.

Acha! I starajmy się raczej nie kroić fasolki na mniejsze części. Cała, gotowana fasolka zachowuje 62 % witaminy C, a gotowana i pokrojona fasolka zawiera już tylko 45% witaminy C.

Fasolka zielona
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1904 roku

Fasolę jak najdrobniejszą obrać z włókien i włożyć od razu w gotującą się wodę, którą lekko posolić. Chcąc aby fasola nie zmieniła koloru, tylko pozostała zieloną, trzeba ją gotować w dużej ilości wody, na ostrym ogniu i nie nakrywając rondla. Gdy miękka ale nie rozgotowana wyjąć durszlak lub sito, niech osiąknie z wody, ułożyć na gorący półmisek i wymieszać z kawałkiem surowego masła. Zielona fasola bardzo dobra na zimno zamiast sałaty, zaprawiona octem, oliwą i musztardą.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
MK
Małgosia Krawczyk
Mniam
Awatar
Lena Gryszko
❤️
AJ
Aneta Jokisz
Też tak przyrządzamy fasolkę, ale nie wiedziałam o tych kwasach.
Awatar
Lena Gryszko
To teraz już wszystko jest jasne ☺️
AA
Anka Anka
Pychota
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.