Kluski na parze

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 90 minut
Czas gotowania 10 minut
Liczba porcji 10
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Kluski na parze, pampuchy, buchty, parowańce, parzaki – w każdym rejonie Polski obowiązuje inna nazwa. Ja osobiście spotkałam się z pampuchami na Śląsku. Były podawane z sosem z czarnych jagód i kleksem kwaśnej śmietany. Na Lubelszczyźnie, czy w Wielkopolsce kluski na parze podaje się najczęściej na wytrawnie: z modrą kapustą, z kaczką, z kapustą i grzybami. Jest to na tyle tradycyjna potrawa, że na Lubelszczyźnie, Kujawach i na Górnym Śląsku pampuchy są na oficjalnej "Liście produktów tradycyjnych".

Pampuchy wyrabiane są z ciasta drożdżowego, sposób ich przygotowania jest bardzo podobny do dobrze znanych nam pączków :) Najpierw wyrabiamy ciasto i trzeba je odstawić do podrośnięcia.

Z tą różnicą, że pampuchy gotujemy na parze i podajemy z ulubionym sosem.

Kluski na parze
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Pół litra mąki rozczynić z 4 dkg drożdży rozpuszczonych w ćwierć litrze mleka letniego i pozostawić w cieple. Gdy się rozczyna ruszy, wbić dwa całe jaja, dać łyżkę masła surowego, posolić, wsypać drugie pół litra mąki i wyrabiać, aż od ręki odstanie. Potem wyrzucić ciasto na stolnicę, lekko rozwałkować na grubość półtora palca, wycinać kieliszkiem małe placuszki i postawić ze stolnicą w cieple na godzinę, by jeszcze podrosły; poczem wrzucić je na kipiącą wodę do obszernego rondla i gotować pod przykryciem 15 minut.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
AL
Alina Limańska-Michalska
U mnie podawane z topionym (lub palonym) masłem, posypane cukrem i cynamonem :)
JZ
Jagoda Zagrodnik
Klapa po całości. Szukam dalej przepisu.
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.