Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Kluski na parze, pampuchy, buchty, parowańce, parzaki – w każdym rejonie Polski obowiązuje inna nazwa. Ja osobiście spotkałam się z pampuchami na Śląsku. Były podawane z sosem z czarnych jagód i kleksem kwaśnej śmietany. Na Lubelszczyźnie, czy w Wielkopolsce kluski na parze podaje się najczęściej na wytrawnie: z modrą kapustą, z kaczką, z kapustą i grzybami. Jest to na tyle tradycyjna potrawa, że na Lubelszczyźnie, Kujawach i na Górnym Śląsku pampuchy są na oficjalnej "Liście produktów tradycyjnych".
Pampuchy wyrabiane są z ciasta drożdżowego, sposób ich przygotowania jest bardzo podobny do dobrze znanych nam pączków :) Najpierw wyrabiamy ciasto i trzeba je odstawić do podrośnięcia.
Z tą różnicą, że pampuchy gotujemy na parze i podajemy z ulubionym sosem.
Składniki
Przygotowanie
Pół litra mąki rozczynić z 4 dkg drożdży rozpuszczonych w ćwierć litrze mleka letniego i pozostawić w cieple. Gdy się rozczyna ruszy, wbić dwa całe jaja, dać łyżkę masła surowego, posolić, wsypać drugie pół litra mąki i wyrabiać, aż od ręki odstanie. Potem wyrzucić ciasto na stolnicę, lekko rozwałkować na grubość półtora palca, wycinać kieliszkiem małe placuszki i postawić ze stolnicą w cieple na godzinę, by jeszcze podrosły; poczem wrzucić je na kipiącą wodę do obszernego rondla i gotować pod przykryciem 15 minut.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.