Kompot z suszonych owoców możemy traktować zarówno jako zwykły napój, dodatek do obiadu, ale też jako osobne danie w postaci deseru. Kompot z suszu najlepiej smakuje następnego dnia po ugotowaniu - dopiero wtedy nabiera właściwego, intensywnego smaku.

👉🏼🎄 👉🏼🎄 👉🏼 Sprawdź e-book z wybranymi przeze mnie przepisami na pełną kolację Wigilijną za 9,99 👈🏼🎄 👈🏼🎄 👈🏼

Kompot z suszu

Obecnie kompot z suszu najczęściej podawany jest w Wigilię, natomiast kiedyś taki kompot często był serwowany do zwykłego obiadu. Popularne było również to, że kompot z suszu piły osoby osłabione, o co zimą przecież nie trudno. Suszone owoce posiadają dużą ilość witamy A i B (również kwas foliowy), a także sporą dawkę żelaza i potasu. Wniosek z tego prosty: pijmy kompot z suszu częściej :) Ja do kompotu dodałam śliwki, gruszki i jabłka, ale tak naprawdę każdy powinien dodawać te owoce, które po prostu lubi. Z każdym dniem przygotowany kompot staje się coraz bardziej intensywny w smaku, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby go rozcieńczać zimną wodą. Tradycyjny przepis z 1871r znajdziecie poniżej (wprawdzie z samych śliwek, ale komu przeszkadzają w kompocie też inne suszone owoce? :) )

👉🏼🎄 👉🏼🎄 👉🏼 Oszczędź czas i sprawdź e-book z wybranymi przeze mnie przepisami na pełną kolację Wigilijną za 9,99 👈🏼🎄 👈🏼🎄 👈🏼

Kompot z suszu

Składniki

  • (Opcjonalnie) Szczypta cynamonu, skórka cytrynowa
  • 2.5 l zimnej wody
  • 24 g cukru
  • 200 g suszonych śliwek
  • 300 g suszonych gruszek
  • 300 g suszonych jabłek

Przygotowanie

  1. Suszone owoce dokładnie myję. Jeżeli gruszki są w całości, to kroję je na połówki.
  2. Zalewam owoce zimną wodą i stawiam garnek na wolnym ogniu.
  3. Doprowadzam kompot do wrzenia i dodaję cukier (osobiście wolę posłodzić symbolicznie: 2 łyżki). Studzę kompot i gotowe!

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

W zimie, szczególniej dla chorych, doskonały komput robić można z francuzkich suszonych śliwek lub z białych greckich. Tak jedne jak drugie opłókawszy w wodzie wolnej, nalać świeżą wodą tyle, żeby objęło śliwki; włożyć cukru na pół funta śliwek ćwierć funta, wrzucić cynamonu kawałek, cytrynowej skórki trochę, gotować to razem póki śliwki miękkie nie będą; wyjąć je, włożyć na salaterkę i polać przecedzonym sosem.Pokaż więcej »
Jeśli podoba Ci się ten przepis, udostępnij go. Dzięki! :-)Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko
Zobacz wszystkie przepisy
O autorze posta:
Lena Gryszko

Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.

Chcę zobaczyć jak Ci wyszedł przepis! Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko