Chleb żytni pytlowany

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 90 minut
Czas gotowania 50 minut
Liczba porcji 8
Typ dania
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Nie ma to jak prawdziwy, domowy chleb. Zapach pieczonego chleba jest po prostu magiczny. Zawsze kiedy w domu unosi się "ten" zapach, to jest jakoś przyjemniej, spokojniej i radośniej. Też tak macie? Pamiętam jak moja babcia wypiekała chleby i trzymała je później owinięte w płótnie. Nie było pieczenia 1 bochenka, tylko od razu wyrastało ich kilka. Dzisiaj proponuję Wam chleb żytni ale z dodatkiem też mąki pszennej. Chleb wychodzi ciężki, tak że jedna kromka w zupełności wystarczy, żeby się najeść :) Do chleba dodałam kminku i czarnuszki, ale swobodnie sami możecie decydować o swoich ulubionych dodatkach.

Chleb żytni
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

3 litry żytniej mąki, a 1 litr pszenicznej; z tego trzecią część rozczynić słodkiem lub kwaśnem mlekiem, dodawszy 5 dkg drożdży. Gdy rozczyna się ruszy, posolić, wsypać resztę mąki, dodać trochę czarnuszki lub kminku i miesić tak długo aż od ręki odstanie. Ciasto powinno być dość tęgie, bo zbyt wolne rozlewa się w pieczeniu. Po 2-3 godzinach gdy w cieple wyrośnie, wrzucić na stolnicę podsypaną mąką, przekroić na dwie części, wyrobić dwa okrągłe bochenki, włożyć do wysypanych mąką koszyczków od chleba i postawić jeszcze do wyrośnięcia. Po 1 lub 1 1/2 godzinie, wyrzucić na okrągłą łopatę posypaną grubą mąką, oblać z wierzchu gorącą wodą i wstawić do gorącego pieca na 3 kwadranse do 1 godziny nie ruszając go wcale.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
T
Tad
W 1 linijce mylisz mąki żytnią z pszenną.
RW
Renata Wierzchosławska
Chciałabymprzepis na wejski na zakwasie
AS
Andrzej Sosnowski
Przepis z 1910 jest konkretny i bardziej szczegółowy.
BS
Beata Seredyńska
Skąd ta nazwa "pytlowy" wiem ze od mąki ale co to dokładnie oznacza ?
BS
Beata Seredyńska
Jacek Perlik dzieki za wyjasnienie :)
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.