Wiśniówka

Według przepisu z 1871 r.

Czas przygotowania 0 minut
Czas gotowania 0 minut
Liczba porcji 20
Typ dania
Przepis z kolekcji
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

W ostatnim czasie otrzymałam wiele próśb aby na blogu pojawił się przepis na mocniejszy trunek :) Wiem, że niektórzy z Was wypróbowali już przepis na cytrynówkę <3 Dlatego skusiłam się na zrobienie domowej wiśniówki. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu i znajdą się tutaj ochotnicy!

Generalnie jak najszybciej kupcie wiśnie, przygotujcie wiśniówkę i zostawcie ją na 2 tygodnie - po tym czasie będzie już mocno aromatyczna. Oczywiście, im dłużej wiśniówka postoi tym lepiej, natomiast daję Wam znać, że po 14 dniach jest już naprawdę dobra! PS użyłam spirytusu 95%

Wiśniówka
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

W garncowy gąsiorek wlać najlepszego spirytusu pół garnca, zrobić syrop z dwóch funtów cukru, maczając cukier tak aby tego syropu nie było więcej jak dobre pół kwarty, włożyć 10 goździków, wymieszać doskonale i napełnić do pełna cały gąsiorek wiśniami czernemi zupełnie dojrzałymi. Może stać ze dwa tygodnie na słońcu a będzie wyborna do użycia.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
KD
Krzysztof Drabik
Tego syropu nie trzeba podgrzewać do momentu zagotowania? Wystarczy, że cukier się rozpuści?
JK
Jolanta Krupa
Wydaje mi sié że gdybyś pozostawiła odrobinę eiśni z pestkami wyszedłby jeszcze ciekawszy smak. Przynajmniej ja tak robię.
LG
Lech Galant
Lena Gryszko W dużej ilości tak. Robi się dwojako, albo zostawia kilka pestek, wtedy stężenie nie jest duże, albo pestki w gazie zostawia się na jakiś czas po czym wyciąga :) Chodzi tylko o aromat.
JK
Jolanta Krupa
Przepisy Tradycyjne Droga Leno też słyszałam o tych groźbach, lecz doszłam do wniosku, że mają się nijak do tych wszystkich szkodliwych substancji, które serwują nam produkty już gotowe do spożycia.Od kilku lat robię taką nalewkę i staram się w ciągu roku ją zurzyć. Zawsze można też zlać samą nalewkę do butelek, w wiśnie zostawić oddzielnie- mają większą moc od samej nalewki, smak natomiast jest bardzo, bardzo przyjemny.
Awatar
Lena Gryszko
Jolu, problem w tym, że spotkałam się już kilka razy z opinią, że pestki wiśni po jakimś czasie uwalniają szkodliwą substancję. Nie chciałam ryzykować ☺️
DP
Damian Paweł Rzeźniczak
Nasza rodzinna receptura jest taka, że dodajemy liście wiśni do wywaru przed dodaniem alkoholu, co wzmacnia aromat nalewki.
KK
Kamil Kempisty
W oryginalnym przepisie jest wzmianka o gozdzikach, a u Ciebie nie ma. Który bedzie lepszy przepis?:)
Awatar
Lena Gryszko
Tak, u mnie nie ma goździków bo po prostu za nimi nie przepadamy � ale jeżeli Wam nie przeszkadza smak i zapach goździków, to dodajcie je koniecznie! �
MZ
Monika Zgierska
Podpinam się pod pytanie
Albert Żurawski
Ile nalewki wychodzi z tego przepisu?
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.