Nie wyobrażam sobie, żeby zjeść bigos w sezonie wiosenno-letnim. Co innego zimą :) Kiedy na zewnątrz jest chociaż odrobina śniegu i minimalnie na minusie, to bigos wydaje mi się całkiem rozsądną obiadową propozycją.

Bigos

Do tej pory zawsze myślałam, że przygotowanie bigosu to niezwykle czasochłonna praca. Nic bardziej mylnego. Oto bigos wg przepisu z 1871r.

Bigos

Składniki

  • Szczypta pieprzu
  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła
  • Chochla rosołu
  • 125 g surowej wieprzowiny
  • 125 g wołowiny z rosołu
  • 1 szt jabłka
  • 2 szt cebuli
  • 0.5 kg kiszonej kapusty

Przygotowanie

  1. Kiszoną kapustę zalewam zimną wodą i doprowadzam do wrzenia.
  2. Cebulę siekam najdrobniej jak się da. Jabłka obieram i kroję na drobą kosteczkę. Posiekane jabłka i cebulkę mieszam ze sobą i odrobinę solę.
  3. Kroję ugotowane mięso wołowe z rosołu. Kroję w kostkę surowe mięso wieprzowe.
  4. Odcedzam ugotowaną już kapustę z wody i zaczynam w rondlu układać wartwy na bigos: łyżka masła - kapusta - jabłko z cebulką - surowa wieprzowina - wołowina z rosołu - masło - kapusta - jabłko z cebulką - surowa wieprzowina - wołowina z rosołu i tak do wyczerpania składników. Na koniec podlewam wszystko chochlą z rosołem.
  5. Przykrywam rondel, stawiam go na małym gazie i zostawiam bigos na ok 1 godz. 15 minut., żeby się powoli dusił.
  6. Na koniec mieszam łyżkę masła z łyżką mąki i zaprawiam tym bigos. Bigos najlepiej smakuje na drugi dzień, po odgrzaniu.

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

Nalawszy zimną wodą funt kapusty, zagotować, a potem odlać wodę, włożyć ćwierć funta młodej słoniny, w kostkę grubą krajanej lub masła. Usiekać dwie białe cebule i razem posolić, kwaśne jabłka pokrajać w kostkę, tak samo tłuste gotowane mięso wołowe lub pieczeń i surową wieprzowinę; można jeżeli jest, wkrajać zwierzynę pieczoną i następnie układać w rondlu w taki sposób: łyżka masła, kapusta, jabłka, wieprzowina i inne mięsa i znowu masło, kapusta, jabłka i t. d. ciągle w tym samym porządku. >Tak ułożone zalewa się dobrym rosołem albo bulionem i zakrywszy dusi, przynajmniej ze dwie godziny, potrząsając często, żeby się nie przypaliło. Kiedy bigos już prawie gotów, zaprawić go łyzką masła z łyżką mąki, wymieszać dobrze, trochę go jeszcze wysadzić i wydać na stół.Pokaż więcej »
Jeśli podoba Ci się ten przepis, udostępnij go. Dzięki! :-)Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko
Zobacz wszystkie przepisy
O autorze posta:
Lena Gryszko

Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.

Chcę zobaczyć jak Ci wyszedł przepis! Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko