Kwas litewski

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 2880 minut
Liczba porcji 20
Typ dania
Rodzaj kuchni
Przepis z kolekcji
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Domowy kwas litewski smakuje zupełnie inaczej niż ten sklepowy. Pamiętam jak jako mała dziewczynka spędzałam wakacje na Ukrainie i tam sprzedawali kwas z takich ogromnych beczek. Do wyboru były dwa: jasny i ciemny. I za każdym razem w upalne dni wszyscy pili właśnie kwas. Lekko gazowany, niezbyt słodki i mocno schłodzony <3

Dziwne dla mnie jest to, że teraz często do kwasu dodawane są jakieś barwniki albo inne dziwne składniki. Całe szczęście zdarzają się też kwasy naturalne, bez dodatków ale trzeba się trochę naczytać, żeby trafić na odpowiedni.

Zrobienie swojego kwasu litewskiego wcale nie jest trudne. Kwas, który tutaj widzicie przygotował Bartek <3 Generalnie jeżeli chodzi o różne trunki, to w naszym domu króluje pod tym względem właśnie Bartek.

Jedynie uwaga: jak już będziecie otwierać gotowy kwas litewski, to odkręcajcie powolutku. I to tak baaaardzo po-wo-lu-tku :) Jest dużo gazu!

Kwas litewski
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Wody gorącej 20 litrów wlać do baryłki na złożone poprzednio dwa bochenki chleba razowego, wysuszonego w niewielkich kawałkach w piecu. Po wystygnięciu wody dodać 3 dkg rozrobionych w wodzie drożdży. Po 12 godzinach płyn przecedzić, wsypać 1 kg 75 dkg miałkiego cukru i ponalewać w butelki z grubego, mocnego szkła, do każdej włożyć pół plasterka cytryny bez pestek i parę dużych rodzynków. Po 24 godzinach napój będzie gotowy, można go trzymać dobrze zatkany w chłodnej piwnicy i przez parę miesięcy.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
MA
Marius Adamcyk
Rodzynki i cytryna ?
ZK
Zbigniew Kotulski
Wojciech Wierzbicki z 4 litr okolo 3.5 litr
WW
Woj Wierz
Lena Gryszko Dzień dobry. Chciałem zapytać się ile wychodzi z tego przepisu gotowego kwasu w tych proporcjach (4 litry wody)?
Awatar
Lena Gryszko
Tak � naturalnie zabezpieczają kwas litewski � Rodzynki są naturalnym konserwantem �
DA
Daniel Abramek
Hmm, na zdjęciu barwa zupełnia taka jak tego co robił dziadek, a właśnie on pochodził z Litwy.Kolejny przepis, który chętnie zrobię i otrzymuje priorytet :)
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.