Ocet jabłkowy

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 20 minut
Czas gotowania 0 minut
Liczba porcji 6
Typ dania
Przepis z kolekcji
Składniki
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Często dostaję telefon od przyjaciółki z pytaniem: "Lena, mam ochotę na sałatkę ale nie wiem jaką i jaki sos do tego zrobić?" W takiej sytuacji zaczynam spontanicznie wymieniać rodzaje sałat, których sama ostatnio używałam i szybko podaję sposób na "zaprawę". Powiem Wam otwarcie, najczęściej do zaprawiania sałatek używam 2 rzeczy, które później uzupełniam o konkretne dodatki aby podkreślić smak sałatki. Pierwsza rzecz to dobrej jakości oliwa z oliwek, a druga rzecz to domowy ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy jest łatwy do zrobienia, można go długo przechowywać, ma przyjemny lekko kwaskowy smak i ładny różowy kolor. Poza tym wszystkim ocet jabłkowy, pod warunkiem, że jest to ocet domowy i przygotowany przez nas posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Zobaczcie jaki szlaczek witamin i innych cudownych składników posiada ocet jabłkowy: miedź, fluor, sód, potas, żelazo, fosfor, wiatminy A, B, C, E, P, pektyny i kwasy: octowy, mlekowy i cytrynowy.

Nie wiem czy wiecie, że my - Polacy - jesteśmy mistrzami w przygotowywaniu różnych przetworów: kiszonek, zalew octowych, syropów itp. Nic też dziwnego, że ocet jabłkowy od dawien dawna był jednym z podstawowych produktów w domowej spiżarni.

A wracając do tematu sosu do sałatki: 3 łyżki oliwy, 1 łyżeczka octu jabłkowego i do wyboru: łyżeczka miodu, czosnek wyciśnięty, oregano, czosnek niedźwiedzi, pieprz, papryka słodka - generalnie wszystko to, co na intuicję pasuje do mojej sałatki :)

Ocet jabłkowy
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Dla osób mających skłonność do artretyzmu lub innych chorób żołądkowych jest to jedyny ocet nieszkodliwy. W lecie, w sezonie owoców wszelkie odpadki i obierzyny owocowe i tańsze owoce włożyć do kamiennego garnka i zalać wrzącą wodą. Po pewnym czasie dorzucić trochę gorszych owoców jabłek i gruszek i znów zalać wrzącą wodą. Gdy garnek jest zapełniony zlać wszystko do dużego gąsiora szklanego, obwiązać otwór muślinem i postawić na działanie promieni słonecznych.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
AW
Andrzej Wierczyński
Czy może być miód gryczany ?
AB
Agata Bokłaga
Dzisiaj nastawiony. Czekam na ocet z niecierpliwością 😀
AQ
Andrzej Qui Lescynsciorum
Chciałbym zrobić ocet z obierek z jabłek. Czy można z suszonych? Jakie inne oprócz gruszek można użyć owoce?
DP
Danuta Petersen
wyprobuje twoj przepis na ocet jablkowy lena jest ciekawy z miodem jeszcze nie robilam.
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.