Pierniczki

Według przepisu z 1895 r.

Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowania 20 minut
Liczba porcji 40
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Zamykam pierniczki w słoiku i otwieramy dopiero na Święta 😊Uwielbiam przygotowania przedświąteczne między innymi dlatego, że już kilka tygodnia przed Świętami w całym domu pięknie pachnie 😍⁠ ⁠

Kilka minut po upieczeniu pierniczki bardzo twardnieją. Jest to normalne zjawisko i dlatego przechowywanie ich przez kilka dni w szczelnie zamkniętym pojemniku jest ważne, dzięki temu pierniczki zmiękną. Pierniki i pierniczki sięgają czasów kuchni słowiańskiej. Wypiekane z dużą ilością miodu i aromatycznymi przyprawami. Kiedyś na pierniki mówiono "miodowniki" i co ciekawe spożywano je... do wódki 😁Na zagryzkę 😋Chyba, że były z rodzynkami czy innymi, słodkimi dodatkami 😊⁠

Oryginalny przepis odrobinę zmodyfikowałam: dodałam jajko i odrobinę cukru. Ominęłam natomiast dodatek skórki pomarańczowej. Z podanych proporcji wyszły 2 blaszki pierniczków – ok. 30 sztuk.

Pierniczki
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1895 roku

Kwartę miodu zagotować i zrumienić, potem odstawić i sypać po trochu 4 kwart mąki pszennej wysuszonej mieszając ciągle, potem wyłożyć na stolnicę i wygnieść rękami dopóki nie zbieleje, wsypać pół funta korzeni: cynamonu, goździków, kardemonu, angielskiego pieprzu, garść skórki pomarańczowej drobno krajanej, 4 łuty potażu, wybijać ciasto doskonale, potem , zrobić pierniki [...].

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.