Włoskie ciasto z ricottą

Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 10 minut
Liczba porcji 12
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Pierwszy raz spróbowałam tego wypieku będąc we Włoszech, dokładnie w Rzymie. Ciasto dobrze zapamiętałam, ponieważ jest bardzo charakterystyczne i cudownie smaczne. Z zewnątrz chrupiące, w środku rozpływająca się ricotta i w dodatku jest jeszcze warstwa konfitury wiśniowej. Uwierz mi, to ciasto skradnie Twoje serce. Będziesz w szoku jak łatwo się je robi.

Jest to tradycyjne żydowskie ciasto. Pierwszy raz spróbowałam je zwiedzając żydowską dzielnicę w Rzymie. Piekarnia Boccione słynie z tradycyjnych wypieków. Łatwo jest ją przeoczyć – nie ma dużych szyldów i jest naprawdę malutka.

Ciasto powinno idealnie opatulać wnętrze, czyli ricottę. Były czasy, kiedy przez dekret papieski Żydzi nie mogli sprzedawać żadnych mlecznych wyrobów. Dlatego nadzienie było starannie chowane pod przykryciem ciasta. A dodatek wiśniowej konfitury miał dodatkowo maskować posmak ricotty.

Ciasto jest z zewnątrz wyjątkowo chrupiące. Natomiast w środku ricotta pozostaje płynna (chyba że będziesz trzymać ciasto w lodówce). Konfitura wiśniowa pasuje tu idealnie. I najlepsze w tym wypieku jest chyba jego banalność. Albo jego smak :)

Włoskie ciasto z ricottą
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
P
Patryk
Hej, jaka średnica formy była użyta, by zachować taką wysokość ciasta?
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.