Co na obiad pierwszego i drugiego dnia świąt

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zazwyczaj są tak intensywne, że pierwszego i drugiego dnia świąt mamy ochotę po prostu odpoczywać. Często skupiamy się na samej Wigilii, a obiad pierwszego i drugiego dnia Świąt do ostatniej chwili jest wielką niewiadomą.

To może się zmienić. Jestem zwolennikiem tego aby całe Święta odpoczywać. A to wiąże się z tym, że obiad musi się przygotować “praktycznie sam”. Dlatego świetnie się sprawdzą takie danie, które albo dłuższy czas się podduszają we własnym sosie albo te, które wymagają wstawienia tylko do piekarnika. Poniżej przedstawiam Ci kilka propozycji.

Królik w śmietanie

Królik jest dietetycznym mięsem, ale przez to, że podajemy go w sosie śmietanowym, to staje się prawdziwie treściwym daniem. Podduszamy go w jarzynach: z marchewką i pietruszką. A koperek jest tutaj absolutnie koniecznym składnikiem, który niesamowicie podkręca smak. Przepis na królika w śmietanie.

Pielmieni

To jest propozycja dla tych, którzy chcą zdecydowanie wcześniej przygotować danie obiadowe. Pielmieni się zamraża na surowo i później raptem w 15 minut są gotowe do spożycia. Można je podawać w różny sposób: z odrobiną śmietany, z pieprzem i masłem albo w rosole. Nieważne jaki sposób wybierzesz, będą smakować perfekcyjnie. Przepis na pielmieni.

Wołowina duszona

Mięso duszone z dodatkiem aromatycznej, staropolskiej nalewki. Krucha wołowina przechodzi słodyczą alkoholu. Potrawa wdzięczna za tego powodu, że im dłużej dusimy wołowinę na wolnym ogniu, tym lepiej. Sama dojdzie do perfekcyjnej miękkości. Przepis na wołowinę duszoną.

Kaczka

Uwielbiam kaczkę ze śliwką, jabłkiem i odrobiną miodu. Prawdziwie świąteczny klimat jest cały czas podtrzymany. A kaczka wbrew pozorom wcale nie jest trudna do zrobienia – wystarczy dobrze ją potraktować ale o tym już poczytasz w przepisie. Przepis na kaczkę ze śliwką.

Kurczak pieczony

Znam takich, którzy nie wyobrażają sobie rodzinnego, wykwintnego obiadu bez pieczonego kurczaka. I słusznie, bo prawdziwy urok w tym jak w całym domu unosi się zapach pieczonego kurczaka, a przy stole najstarsza osoba porcjuje mięso i nakłada innym członkom rodziny. Przepis na pieczonego kurczaka.