Budyń jaglany z dynią

Według przepisu z 1926 r.

Czas przygotowania 15 minut
Czas gotowania 30 minut
Liczba porcji 2
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Przeszukując ponad 100-letnie książki z przepisami kulinarnymi nie trafiłam ani na jedną recepturę z wykorzystaniem dyni. Wydawało mi się to podejrzane, ponieważ oznaczałoby to, że pierwszy raz nie jestem w stanie odnaleźć jakiegokolwiek tropu na wykorzystanie w przeszłości danego produktu. Czyżby dynia stała się popularna dopiero od niedawna?

W końcu sięgnęłam po zbiór przepisów z 1926 roku. I tu proszę bardzo! Autorka księgi przepisów rozwiała moje wątpliwości wprowadzeniem: "Dynia jest wprawdzie bardzo pospolitą jarzyną, którą jada u nas przeważnie lud wiejski, lub nawet dają bydłu, jednak przyrządzona odpowiednio jest wcale smaczną i delikatną, a że jest bardzo lekko strawną, nadaje się przedewszystkiem dla osób ze słabym żołądkiem".

Aż 4 przepisy z wykorzystaniem dyni, w tym nawet przepis na budyń jaglany. Po prostu jakiś czas temu dynia nie była uważana za szczególnie interesujące warzywo. Lektura przepisów jest dla mnie zawsze bardzo inspirująca, a poniższy przepis jest wynikiem połączenia aż trzech receptur! Budyń jaglany z dynią jest idealną przekąską do zabrania ze sobą do pracy/szkoły. Wystarczy, że zapakujesz wszystko do wygodnego słoika. Dodatkowo, smak budyniu jaglanego możesz urozmaicić ulubionymi dodatkami i przyprawami. U mnie świetnie się sprawdziły podduszone w maśle cynamonowym śliwki z płatkami owsianymi, orzechy włoskie i laskowe oraz przyprawy takiej jak: cynamon, imbir, kardamon.

Budyń jaglany z dynią
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1926 roku

Dynia jest wprawdzie bardzo pospolitą jarzyną, którą jada u nas przeważnie lud wiejski, lub nawet dają bydłu, jednak przyrządzona odpowiednio jest wcale smaczną i delikatną, a że jest bardzo lekko strawną, nadaje się przedewszystkiem dla osób ze słabym żołądkiem. Jest jeden szlachetny gatunek dyni zwanej szparagową o specjalnie przyjemnym smaku. Przekroiwszy dynię na pół, wygarnąć ze środka łyżką pestki i wodę, odkroić kawałek z wierzchniej grubej skóry, sparzyć wrzącą wodą i pokrojoną w kostkę przyrządzić jednym z podanych niżej sposobów.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.