Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Sernik o intensywnie chałwowym smaku. Minimalistyczny i niewymagający w przygotowaniu ale za to ujmujący swoim smakiem. Jest to zdecydowanie luksusowy typ sernika i jestem pewna, że każdego oczaruje swoim niebanalnym smakiem.
Muszę dodać kilka słów o sposobie pieczenia tego sernika. Otóż często się zdarza tak, że sernik podczas pieczenia pęka albo rośnie nierównomiernie. Sama kiedyś byłam mocno uprzedzona do serników właśnie przez to jak skomplikowany wydawał się proces pieczenia. I tutaj z ręką na sercu mogę się z Tobą podzielić swoimi wskazówkami, ponieważ pierwszy raz sernik wyszedł tak jak na miarę porządnej cukierni!
Temperatura pieczenia
Ważne jest aby dobrać odpowiednią temperaturę pieczenia. Ten rodzaj sernika, przez sporą ilość chałwy, wymaga pieczenia jednostajnego w 170 stopniach. Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj w trakcie pieczenia temperatury.
Wilgoć pieczenia
Aby sernik rósł równomiernie i aby nie pękał należy zapewnić mu odpowiednią wilgoć podczas pieczenia. Efekt ten możesz uzyskać dwojako: jeżeli Twój piekarnik posiada opcję pieczenia parowego, to śmiało ją uruchom. Niedawno zmieniałam piekarnik i mój nowy piekarnik właśnie taką funkcję posiada. Korzystanie z niej podczas pieczenia sernika jest zbawienne. Dokładny model piekarnika, który posiadam to Electrolux EOB7S31Z i nie zamieniłabym go teraz na żaden inny model :) Pieczenie parowe polega na tym, że stopniowo w komorze piekarnika cyrkuluje para dzięki czemu wypiek jest utrzymywany w odpowiednio wilgotnych warunkach, ładnie rośnie, nie pęka, z zewnątrz jest idealnie wypieczony, a w środku się nie przesusza. Bajka, prawda? Pieczenie parowe pięknie zdaje egzamin również przy innego rodzaju wypiekach (pieczywo, zapiekanki, mięso). Natomiast jeżeli nie posiadasz piekarnika z funkcją pieczenia parowego, to też nic straconego: na dno piekarnika postaw naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Efekt nie będzie tak spektakularny ale para również będzie się unosić i sernik zostanie odpowiednio potraktowany.
Studzenie sernika
To normalne, że w trakcie studzenia sernik trochę opada. Nie powinien się zapadać i nie powinny powstawać żadne wgłębienia (jeżeli tak się dzieje to oznacza, że była źle dobrana temperatura pieczenia lub że za szybko wyjęłaś sernik z piekarnika). Jak skończy się czas pieczenia, to uchyl drzwiczki piekarnika i pozwól żeby sernik spokojnie się ochładzał. Nie ma nic gorszego dla sernika niż szok temperaturowy :) To tak jak z naczyniem żaroodpornym: jeżeli nagrzane naczynie zalejesz chłodną wodą, to naczynie pęka. Tak samo dzieje się z sernikiem. Zostaw go nawet na kilka godzin przy uchylonych drzwiczkach i wyjmij kiedy jest już naprawdę wystudzony. Jeżeli mimo wszystko pojawiły się drobne pęknięcia to polewa idealnie je zakryje :) Sernik będzie smakował najlepiej po 12 godzinach, kiedy jest przechowywany w lodówce lub naprawdę zimnym pomieszczeniu.
Sernik chałwowy zachowuje świeżość przez 4-5 dni.
Składniki
Przygotowanie
Składniki
Przygotowanie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.