Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Na niektórych świątecznych stołach nie może zabraknąć kulebiaka. Jest to nic innego jak ciasto drożdżowe zawinięte z wytrawnym nadzieniem. U mnie kulebiak pojawia się w dwóch wariantach: albo z duszoną kapustą i z ryżem albo z kiszoną kapustą i suszonymi śliwkami. Tajemnicą udanego kulebiaka oczywiście jest też ciasto, nie powinno być wysuszone, za to powinno być mięciutkie i puszyste. Ale Kochani! Dzisiaj tutaj mowa nie tylko o kulebiaku, ale też i świątecznym konkursie przygotowanym specjalnie dla Was, w którym możecie sprawić sobie zestaw noży szwajcarskiej marki Victorinox! :) Wiadomo, że dobry nóż w kuchni jest niezbędny!
Kulebiak jest potrawą typowo ze wschodnich terenów. Już niejednokrotnie Wam wspominałam, że moja kochana Babcia mieszka niedaleko Lwowa. Smak kulebiaka jest smakiem mojego dzieciństwa, a do nadzienia z kapusty i ryżu mam wyjątkowy sentyment. Kochani, pokażcie mi jakie potrawy pojawiają się na Waszym Świątecznym stole :) Co jest Waszą ulubioną potrawą? Razem z firmą Victorinox wybierzemy 4 osoby, które otrzymają upominki, a nagrodą główną w konkursie jest zestaw noży (zdjęcie niżej). Możecie wysyłać zgłoszenia swoich świątecznych, ulubionych potraw na dwa sposoby:
Na Facebooku Przepisów Tradycyjnych, tutaj koniecznie dodając dopisek #victorinoxtradycyjnie
Na Instagramie koniecznie z hashtagiem #victorinoxtradycyjnie
Konkurs trwa od dzisiaj (22.12.2016) do 27.12.2016, a regulamin dostępny jest tutaj
PS w oryginalnym przepisie mowa jest o tym, że kulebiaka można upiec w cieście drożdżowym albo francuskim. Do nadzienia z ryżu i kapusty dodaje się jajko ugotowane na twardo (ja pominęłam ten składnik)
Składniki
Przygotowanie
Pieróg taki robi się z ciasta francuskiego lub drożdżowego. Licząc 10 osób wziąć główkę kapusty, którą posiekać, mocno posolić, sparzyć gorącą wodą i dobrze wycisnąć. Następnie trzy cebule drobno posiekać, zasmażyć na biało z masłem, którego trzeba wziąć dużo, w to masło włożyć kapustę i dusić aż zupełnie zmięknie. Potem wziąć 6-8 jaj gotowanych i drobno posiekać, połowę z nich włożyć w kapustę, posolić, popieprzyć i dobrze wymieszać, a drugą połowę jaj pokrajanych w plasterki pozostawić do nałożenia. Osobno 1/4 ryżu ugotować z masłem. Ciasto przygotowane rozwałkować lekko na pół palca grubości, na spód ułożyć warstwę ryżu, potem jajka i na koniec kapustę. Jeżeli to ciasto drożdżowe to trzeba zwinięty pieróg zostawić w ciepłem miejscu, a dopiero gdy podrośnie wstawić do pieca.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.