Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Jestem ogromną fanką piernika. Podejrzewam, że przez to, że właśnie w tym wypieku skrywają się wszystkie moje ulubione smaki: miód, cynamon, gałka muszkatołowa, czekolada...no i oczywiście powidło śliwkowe. Jeżeli ktoś stwierdza, że nie przepada za piernikiem, to wychodzę z założenia, że do tej pory po prostu nie jadł dobrego piernika :) Ja Wam proponuję klasyczną wersję, czyli piernik przełożony powidłem śliwkowym. Na wierzchu piernik jest obłożony masą marcepanową i oblany gorzką czekoladą. Przygotowanie tego piernika nie jest skomplikowane i kocham tę recepturę za to, że ciasto zawsze się udaje.
Jeżeli ktoś nie przepada za marcepanem, to oczywiście może pominąć ten krok i od razu oblać ciasto czekoladą. Z doświadczenia wiem już, że spokojnie takie ciasto można przygotować nawet dzień przed podaniem - jeżeli na wieczór przełożymy go powidłami, oblejemy czekoladą i zostawimy w zimnym miejscu, to na następny wieczór piernik będzie już idealny. Do surowego ciasta możemy też dodać potłuczone orzechy włoskie, żurawinę albo rodzynki (to zależy od naszych upodobań, ja upiekłam ciasto bez dodatków).
W ostatnim czasie byłam na warsztatach prowadzonych przez Pawła Małeckiego - mistrza cukiernictwa i podpytałam go o kilka kwestii związanych z piernikiem. Dociekałam między innymi też o kwestię odpowiedniego czasu pieczenia piernika: czy faktycznie trzeba nastawać ciasto już miesiąc przez Świętami? Paweł odparł, że przetestował już chyba wszystkie możliwe warianty i jednak skłania się do tego, że jeżeli mamy dobre proporcje na samo ciasto piernikowe, to spokojnie możemy je przygotować kilka dni przed Świętami i piernik będzie nam tak samo smakował, jak ten, który przygotowywany jest kilka tygodni wcześniej. To też Paweł zainspirował mnie do tego, żeby podawać ciasto przełożone masą marcepanową. Kochani, uruchamiajcie piekarniki i łapcie za mikser - w kilka minut przygotujecie ciasto do pieczenia, a reszta praktycznie sama się zrobi :)
Składniki
Przygotowanie
12 dkg cukru utrzeć z białości z trzema żółtkami, dodać 12 dkg zmielonych orzechów, pół litra mąki, pianę z 4-5 białek, wlać pół litra wystudzonego miodu, 2 dkg potażu rozpuszczonego w kilku łyżkach piwa, wsypać trochę przesianego cynamonu, godździków i gałki muszkatołowej u piec w formie wysmarowanej masłem.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.