Kutia kojarzy mi się z moim dzieciństwem, zawsze jak zimą w świątecznym okresie odwiedzałam moich Dziadków, to naturalne było to, że w lodówce stał ogromny garnek z kutią. Dla mnie Święta bez kutii to nie Święta. Smak dla mnie wyjątkowy, przede wszystkim związany ze wspomnieniami.

Kutia

Dzisiaj przygotowanie kutii wcale nie jest czasochłonne. A to dlatego, że w sklepach znajdziemy mak suchy mielony – to znacznie ułatwia sprawę, ponieważ wystarczy zalać go wrzątkiem, ostudzić i wycisnąć nadmiar wody. W takiej postaci mak jest gotowy do wymieszania z pozostałymi składnikami. Oczywiście możemy też w tradycyjny sposób przygotować mak i później go dwukrotnie zmielić.

mak mielony

Do kutii uwielbiam dodawać orzechy włoskie, rodzynki i migdały. Całość słodzę miodem rozpuszczonym w zimnej wodzie.

kutia tradycyjny przepis

Kutia jest deserem typowo świątecznym, dlatego dobrym pomysłem jest też obdarowanie najbliższych nam osób słoiczkiem z samodzielnie przygotowaną kutią :) Jest to miły gest, można to ładnie obwiązać wstążką i z pewnością osoba obdarowana będzie mile zaskoczona.

kutia pszenica

Kutia najlepiej smakuje jak jest dobrze schłodzona i postoi w lodówce co najmniej 12 godzin.

kutia przepis

Kutia

Składniki

 • 100 g rodzynek
 • 75 g orzechów włoskich
 • 100 g migdałów
 • 150 ml wody
 • 200 ml miodu
 • 250 g zmielonego maku
 • 250 g pszenicy łuskanej

Przygotowanie

 1. Pszenicę (mogą też być ziarna orkiszu) zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na ok 1 godzinę.
 2. Odsączamy pszenicę i zalewamy zimną wodą. Gotujemy do momentu, aż będzie bardzo miękka (ok. 40 minut)
 3. Zalewamy wrzątkiem mak, odcedzamy go po ok. 20 minutach. Mak najlepiej jest odcedzić za pomocą kuchennego ręcznika – wylewamy całość, dociskamy brzegi i pozbywamy się w ten sposób nadmiaru wody. Do ostudzonej pszenicy dodajemy ostudzony mak i posiekane (i sparzone wrzątkiem wcześniej) bakalie: rodzynki, orzechy włoskie i migdały.
 4. Dodajemy zimną wodę i miód. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Kutia najlepiej smakuje kiedy jest mocno schłodzona i odstoi przynajmniej 12 godzin.

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Ćwierć litra omielonej pszenicy, którą dostaje się na targu, sparzyć wrzącą wodą, a gdy się parę razy zagotuje odlać i gotować dalej w kamiennym garnku tak długo aż będzie zupełnie miękka i gęsta. [...] Przygotować mak zupełnie tak samo jak poprzedni do łamańców, dodać do niego mniej cukru a za to trzy lub cztery łyżki miodu, 1/8 kg oparzonych z łupy i utartych na maszynce migdałów, 1/8 kg rodzynków sułtańskich, ugotowaną pszenicę (nie dawać jednak za dużo), rozrobić gęstą słodką śmietanką, nałożyć do kryształowej salaterki i przed podaniem wstawić w zimnem miejscu na kilka godzin.Pokaż więcej »
Jeśli podoba Ci się ten przepis, udostępnij go. Dzięki! :-)Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko
O autorze posta:
Lena Gryszko

Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.

Chcę zobaczyć jak Ci wyszedł przepis! Oznacz mnie na Instagramie @lenagryszko