Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Kto nie lubi zapachu świeżego wypieku? Dzisiaj proponuję Wam obwarzanki. :-)
Czy wiecie, że obwarzanki pochodzą z XIV wieku? Pierwsze zapiski sugerują, że obwarzankami zajadała się sama królowa Jadwiga. Mało tego! Kiedyś obwarzanki mogły być pieczone tylko w okresie postu, a wyrabiać ciasto mogli tylko krakowscy piekarze. Jak widać pieczenie obwarzanek było kiedyś wielkim przywilejem. Sama nazwa “obwarzanki” pochodzi od sposobu przygotowywania tego pieczywa. Przed wstawieniem obwarzanek do piekarnika należy je “obwarzyć” czyli krótko sparzyć wrzątkiem. Jest to jedyny wypiek na świecie, który przed pieczeniem obgotowuje się w gorącej wodzie. Od 2006 roku “obwarzanek krakowski” wpisany jest na Listę produktów tradycyjnych, a od 2010 r. na listę produktów chronionych w Unii Europejskiej.
Kombinowałam z dwoma przepisami: "Obwarzanki zwyczajne" i "Obwarzanki z makiem". Wyszło! Polecam! :)
PS poniżej zamieszczam oryginalny, podstawowy przepis na obwarzanki.
Składniki
Przygotowanie
Garniec mąki rozczynić letnią osoloną wodą i 4 łutami drożdży. Gdy ciasto ruszy, wyrobić mocno i dać podejść powtórnie, potem robić obwarzanki proste lub kręcone i wrzucać do gotującej się wody, Jak wypłyną, wyjmować kijkiem, kłaść na blachę i do pieca, a skoro się zrumienią, wyjąć. Można posypać czarnuszką lub makiem.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.