Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie

Według przepisu z 1910 r.

Czas przygotowania 720 minut
Czas gotowania 40 minut
Liczba porcji 8
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Już nieraz pisałam o cudownym orkiszu, który jest jedną z najstarszych odmian zbóż. Pisałam też o domowym zakwasie żytnim. Dlatego dzisiaj proponujemy Wam domowy chleb orkiszowo-żytni z suszoną śliwką i orzechami :) Oczywiście możecie dodać inne składniki albo upiec chleb bez dodatków, wszystko zależy od tego na co macie ochotę.

PS my do pieczenia chleba używamy zwykłego, szklanego naczynia. Ciasto idealnie w nim rośnie, cudownie odstaje po upieczeniu od brzegów i co najważniejsze, nie trzeba się męczyć z dokładnym umyciem tego naczynia :)

Pieczenie domowego pieczywa w naszym domu zagościło już na stałe. Niektórzy mogą zadawać pytanie: "ale po co? Nie łatwiej kupić dobre pieczywo w sklepie?" I oczywiście, że łatwiej. I zdecydowanie szybciej. Tylko problem z kupnym pieczywem jest najczęściej taki, że nie wiemy jakiej jakości składniki zostały użyte do przygotowania tego chleba.

Wiecie, że to jakiej używamy mąki ma ogromne znaczenie? Dokładnie chodzi o proces wyrastania danego zboża. Rozwój przemysłu i rolnictwa ma też takie skutki jak modyfikowane zboże, czyli takie, które niezależnie od warunków pogodowych zawsze pięknie wyrośnie. Mielenie mąki też ma znaczenie: im gorszego rodzaju mąka i im bardziej zmielona tym gorsza jakość. Więc dochodzimy do punktu, w którym zadajemy sobie pytanie "to z jakiej mąki korzystać?" Kochani, najlepiej z tej ekologicznej.

Dzisiejszy przepis powstał w oparciu o tradycyjną recepturę na chleb żytni razowy. Testujemy z dodatkami i różnymi mieszankami mąk.

Chleb orkiszowo-żytni-na-zakwasie
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1910 roku

Piecze się na kwasie [...]. Wziąć tyle mąki ile się chce mieć bochenków, licząc po trzy litry na bochenek. Trzecią część mąki rozczynić w wilję dnia na noc, tym sfermentowanym kwasem rozrobionym [...] wsypać resztę mąki i bardzo tęgo zamiesić. Potem kłaść ciasto w rondel trzylitrowy obsypany mąką, poruszając nim aby się o boki obrównało, wyrzucać na drewnianą łopatę tak zwaną kociubę, po wierzchu oblać gorącą wodą aby było gładkie i wsadzić do gorącego pieca na całą godzinę.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.