Placki ziemniaczane

Według przepisu z 1904 r.

Czas przygotowania 10 minut
Czas gotowania 20 minut
Liczba porcji 20
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Tradycyjne placki ziemniaczane, bez wydziwiania, wg przepisu mającego już 112 lat. Najbardziej lubimy je podawać w wytrawnej wersji: z wędzonym łososiem, z dymką cebuli lub po prostu z odrobiną kwaśnej śmietany.

Placki ziemniaczane zawsze przygotowuję z ziemniaków startych na grubych oczkach. Lubię kiedy są chrupiące i mają przyjemną teksturę. Zamiast trzeć ręcznie możesz użyć blendera z malakserem z odpowiednią tarczą. Obowiązkowym dodatkiem do nadzienia placków ziemniaczanych jest u mnie również czosnek i cebula.

W letnim sezonie przygotowuję również inne placki warzywne: z dodatkiem cukinii, marchewki, selera.

Możesz też upiec placka ziemniaczanego w piekarniku. Dzięki temu placek będzie mniej kaloryczny. Zobacz dokładny przepis na placka ziemniaczanego upieczonego w piekarniku.

Placki ziemniaczane
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1904 roku

Na 6-8 osób utrzeć dwie kwarty surowych kartofli, dobrze wycisnąć, dodać 2 łyżki mąki i trochę soli, wymieszać na gęstą masę; na patelni rozpuścić masła, a gdy się zagotuje, włożyć łyżkę tej masy kartoflanej, rozetrzeć na cienki placek, a gdy się z jednej strony przypiecze, przewrócić na drugą. Na dużej patelni można kilka placków naraz piec, uważając, aby były cienkie i rumiane; gorące placuszki posypać cukrem i podać na leguminę lub do herbaty.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
BR
Beata Rzeźnik
Lenka czy mogę wysmarować patelnię tłuszczem i później go już na nią nie wlewać? Czy tak mi się nie zjarają? Pozdrawiam cię serdecznie i życzę miłego dnia
GW
Grazyna Waszkowska
A CO Z JAJKAMI JAJEK NIE TRZEBA
MO
Maria Olszewski
Jajka to na miekko, a cebule na surowo ;)
GW
Grazyna Waszkowska
Przepisy Tradycyjne DZIĘKUJĘ WIDOCZNIE TAK MUSI BYĆ
Awatar
Lena Gryszko
Grażyna, też się dziwiłam że nie ma jajek W tradycyjnej recepturze jednak nie używano jajek do przygotowania placków ziemniaczanych ☺️
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.