Placki warzywne

Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 30 minut
Liczba porcji 6
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Sezon na placki warzywne rozpoczął się na dobre! Kiedy półki sklepowe uginają się od ogromnej ilości warzyw, to przyrządzenie placków na letni i szybki obiad jest banalnie i przyjemnie proste. Możemy łączyć ze sobą różne warzywa, przez co placki warzywne nigdy nie będą nudne. Zobacz jakie placki możesz szybko i łatwo przygotować.

Z jakich ziemniaków są najlepsze placki?

Aby placki ziemniaczane były najsmaczniejsze, to należy wybrać ziemniaki z jak największą ilości skrobi. Są one bardziej mączyste, przez co nie trzeba później dodawać dużej ilości mąki. Idealne będą ziemniaki przeznaczone do smażenia lub z oznaczeniem, że są mączyste.

Jak trzeć ziemniaki?

Jest kilka sposób na przygotowanie placków ziemniaczanych. Jedni uwielbiają drobno starte ziemniaki, praktycznie na miazgę. Zaletą takiego mocno rozdrobnionego ziemniaka jest to, że placki są bardzo delikatne i mięciutkie. Wadą natomiast jest to, że im bardziej rozdrabniamy ziemniaki tym więcej wytrąca się wody i należy dodać więcej mąki. Moje ulubione placki ziemniaczane są z tych ziemniaków startych na grubych oczkach. Ilość dodanej mąki jest wtedy minimalna, a placki wychodzą bardzo chrupiące.

Kolejna zaleta placków ziemniaczanych startych na grubych oczkach jest taka, że nie ciemnieją one tak szybko jak te placki, które są rozdrobnione na miazgę. Zachowują piękny wygląd i są dłużej chrupiące.

Jak łatwo zetrzeć ziemniaki na placki?

Nie ukrywajmy, że najtrudniejszym sposobem na starcie ziemniaków jest to przy użyciu tradycyjnej tarki do ziemniaków. Bolące dłonie, często okaleczone palce mogą iść w zapomnienie jeżeli użyjesz automatycznego narzędzia. Ja uwielbiam przygotowywać placki ziemniaczane za pomocą specjalnej nakładki dołączonej do blendera. Jeżeli jesteś zwolennikiem drobnych placków ziemniaczanych, tj. bardzo rozdrobnionych to możesz zblendować ziemniaki za pomocą ręcznego blendera. Upewnij się tylko, że Twój blender ma wystarczającą moc (u mnie ma 1000W mocy).

Natomiast jeżeli do blendera masz dołączone dodatkowe nakładki umożliwiające starcie ziemniaków i innych warzyw, to gorąco polecam skorzystanie z tego ułatwienia. W mojej kuchni na codzień wykorzystywany jest blender BRAUN MQ 9087X. Dla porównania, starcie ziemniaków bez tego blendera zajmowało mi dobre 45 minut, a z blenderem przygotowanie ich zajmuje ok. 10 minut i nie wymaga ode mnie użycia żadnej siły.

Kiedyś nie byłam zwolenniczką dodatkowych akcesorii i uważałam, że im mniej dodatków tym lepiej. Przerażała mnie wizja pełnego zlewu i długi czas poświęcony na sprzątanie i ręczne mycie. Jednak technologia idzie mocno do przodu i w momencie, kiedy mogę praktycznie wszystko w łatwy sposób umyć w zmywarce, to często korzystam i lubię korzystać z takich ułatwień.

Z jakich warzyw zrobić placki?

Placki ziemniaczane to podstawowa i najłatwiejsza wersja. Placki ziemniaczane możemy również w łatwy sposób urozmaicić i dodać do nich inne warzywa. Cukinia doda lekkości i sprawi, że placki będą miękkie. Marchewka nada pięknego złocistego koloru. Dodatek selera sprawi, że placki będą miały wyraźny i bardzo przyjemny smak. Placki warzywne możesz podać też z sosami, które będą idealnym dodatkiem.

Jak zrobić placki warzywne?

Aby placki warzywne były smaczne, chrupiące i aromatyczne, to oprócz wybranych warzyw trzeba dodać odrobinę najzwyklejszej mąki, jajko, sól, pieprz i ewentualnie ulubione zioła. Czy wiesz, że majeranek zapobiega poczuciu ciężkości i ułatwia trawienie? Dodatek majeranku do smażonych placków jest naprawdę zbawienne i bardzo apatyczne. Jeżeli planujesz podawać placki ziemniaczane na wytrawnie, to nie zapomnij dodać do nadzienia cebuli i aromatycznego czosnku.

Jak smażyć placki warzywne?

Placki ziemniaczane, czy inne placki warzywne należy smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z grubym dnem. Smażenie placków wymaga również odpowiedniej ilości oleju. Aby pozbyć się nadmiaru oleju, po usmażeniu placków trzeba je odsączać za pomocą papierowego ręcznika kuchennego. W ten sposób placki będą mniej tłuste i mniej kaloryczne.

Placki warzywne z piekarnika

Alternatywą do smażonych placków, są te przyrządzone w piekarniku. Rozwiązanie to, jak każde, ma swoje wady i zalety. Największym plusem jest to, że placki z piekarnika są najzdrowsze. Placki z piekarnika nie mają w składnikach w ogóle oleju ani innego tłuszczu. Wychodzą zarumienione i brzegi są przyjemnie chrupiące. Wadą jednak placków z piekarnika jest to, że nie są one aż tak chrupiące i złociste jak te smażone na oleju.

Zobacz podstawowy przepis na placki ziemniaczane, a niżej znajdziesz przepisy na placki ziemniaczane z dodatkiem cukinii i marchewki, placki ziemniaczane z selerem oraz pieczonego placka ziemniaczanego.

Placki ziemniaczane z selerem
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Pieczony placek ziemniaczany
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Placki ziemniaczane z cukinią i marchewką
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.