Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Jaka była moja radość, kiedy szef kuchni restauracji, w której zjedliśmy najlepszą jak do tej pory spaghetti carbonara, podzielił się na nią przepisem. Dla osoby, która kocha gotować i robi to praktycznie każdego dnia taki przepis jest prawdziwym skarbem. Obiecałam, że się nim podzielę i tak oto nastała ta chwila :) Przygotuj się, że od teraz każda inna carbonara nie będzie Ci smakować.
Podczas naszego kilkudniowego pobytu w Rzymie odwiedziliśmy kilkanaście miejsc serwujących naprawdę dobre jedzenie. Jeżeli wybierasz się do Rzymu to zobacz jakie restauracje polecamy odwiedzić i możesz też obejrzeć video z naszymi rekomendacjami. Jednak jedna restauracja wybitnie wyróżniała się na tle innych przez serwowaną tam carbonarę. Kelner opowiedział nam historię powstania restauracji Osteria da Luciano i przyznał, że właściciel i zarazem szef kuchni kilka lat temu pracował w restauracji, która zdobyła 3 gwiazdki, a daniem popisowym była właśnie carbonara.
Zmierzyłam się z odtworzeniem w domu tego przepisu i mam dla Ciebie kilka wskazówek. Wydaje mi się, że w przypadku carbonary nie wystarczy podać tylko listę składników i krótką metodę jej wykonania. Istotne są tu drobne aspekty, które zaważają na finalnym smaku tego dania.
Boczek! Oryginalnie spaghetti carbonara przygotowywana jest z dodatkiem wędzonego polika wieprzowego. Ma on troszkę inny smak niż popularny u nas boczek. Jednak i z naszym boczkiem carbonara wyjdzie naprawdę bardzo dobra. Chodzi o to, żeby boczek wysmażyć na porządnie rozgrzanej patelni, doprowadzić do tego aby z zewnątrz był on bardzo chrupiący, a w środku pozostawał miękki i soczysty. Uzyskasz taki efekt jeżeli wcześniej bardzo dobrze rozgrzejesz patelnię i pozwolisz aby boczek rumienił się i aby tłuszcz się z niego wytapiał przez ok. 15 minut.
Woda od makaronu! Kolejną tajemnicą jest to aby do sosu finalnie dodać odrobiny wody z ugotowanego już makaronu. Zazwyczaj wylewamy ją do zlewu i tu jest błąd. Gorąca woda po ugotowanym makaronie nada sosowi idealną konsystencję. Zachowaj 2-3 chochle. Tak samo, jeżeli będziesz podgrzewać carbonarę, to też użyj do tego gorącej wody spod makaronu.
Ser! Podstawą udanej carbonary jest rodzaj sera. Włosi wykorzystują do carbonary dwóch rodzajów sera: pecorino, który jest serem podpuszczkowym otrzymywanym z mleka owczego oraz grana padano otrzymywany z mleka krowiego. Pecorino możesz kupić w delikatesowych sklepach, a jeżeli go nie znajdziesz to użyj po prostu więcej grana padano. Natomiast pecorino naprawdę jest tu ważnym składnikiem.
Żółtka! Do spaghetti carbonary używa się żółtek. Niektórzy dodają czasami całe jajko (wraz z białkiem) ale podstawą zdecydowanie jest żółtko. To dzięki niemu sos ma kremową konsystencję. Najtrudniejsze w przygotowywaniu spaghetti carbonara jest wyczucie temperatury i czasu. Kiedy wylewasz żółtka na patelnię i mieszasz je z makaronem, to temperatura nie może być zbyt wysoka. Inaczej żółtka się za szybko zetną i będzie jajecznica. Dlatego Włosi mieszają sos żółtkowy z makaronem i z dodatkiem gorącej wody w ciepłym ale nie gorącym naczyniu. Spaghetti carbonara najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Ciebie pomocne! Jak tylko wytestujesz ten przepis daj znać koniecznie jak Ci smakowało :) Z podanych niżej proporcji wyjdą 4 porcje.
Składniki
Przygotowanie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.