Pierogi z wiśniami

Według przepisu z 1895 r.

Czas przygotowania 40 minut
Czas gotowania 7 minut
Liczba porcji 50
Typ dania
Rodzaj kuchni
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Jako mała dziewczynka co roku jeździłam z bratem na wakacje do dziadków. Beztroskie dni spędzaliśmy w otoczeniu lasów i jeziora. Chodziliśmy na grzyby, łowiliśmy ryby, bawiliśmy się w chowanego w gęstych korytarzach krzaków malinowych. Z perspektywy czasu wakacje spędzane z dziadkami były najlepszymi wakacjami w moim życiu. Moja babcia, jak to wszystkie babcie mają w zwyczaju, zawsze troszczyła się o moje i mojego brata podniebienie. Każdego dnia serwowała nam najsmaczniejsze jedzenie: pielmieni, truskawki ze śmietaną i cukrem, placki z cukinii, kanapki z pomidorem prosto z krzaka i coś na co dzisiaj daję Ci przepis: pierogi z wiśniami.

Dla mnie pierogi z wiśniami to typowy “comfort food”. Nie wiem czy spotkałaś się z takim określeniem? Jest to jedzenie, które momentalnie poprawia Ci nastrój, przywołuje miłe wspomnienia, powoduje, że z jakiegoś powodu lepiej się czujesz. Pierogi z wiśniami tak właśnie na mnie działają. Pamiętam ogromną metalową misę, w której babcia wyrabiała ciasto na pierogi. Pamiętam zapach surowego ciasta i to jak było mięciutkie, elastyczne. Babcia lubiła kiedy przyglądałam się jak wyrabia ciasto, jak je wałkuje i w końcu jak formuje zgrabne pierogi. Uwieńczeniem całego procesu było oczywiście pałaszowanie świeżo zrobionych pierogów. Nie było zamrażania. Tam gdzie spędzaliśmy wakacje przez długi czas nie było prądu, a produkty schładzało się w studni: wkładało się je do wiaderka i spuszczało głęboko do lodowatej wody. Ale wracając do samych pierogów. Pamiętaj tylko, że pierogi z owocami wymagają jednej rzeczy: ciasto nie powinno być zbyt cienkie. Owoce mają to do siebie, że puszczają sok, co rozluźnia ciasto. Zostaw ciasto odrobinę grubsze niż zwykle.

Pierogi z wiśniami
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1895 roku

Robi się tak samo jak poprzednie, tylko trzeba z wiśni powyjmować pestki i sparzyć na sicie gorącą wodą, następnie wymieszać z cukrem i robić z nich pierożki podając do tego śmietanę z cukrem.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
HT
Halina Toborek
Przepisy wspaniale, lubie te strone,
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.