Tartaletki z wątróbka

Według przepisu z 1871 r.

Czas przygotowania 740 minut
Czas gotowania 50 minut
Liczba porcji 20
Typ dania
Reklama

Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!

Kiedy zapraszamy do nas znajomych, to zawsze mam wielką ochotę, żeby coś dobrego ugotować. Czasami mam nastrój na zaserwowanie zwykłych, prostych przystawek, a czasami chcę podać pełną 3-daniową kolację. Uwielbiam ten stan kiedy obmyślam menu, szukam inspiracji i wertuję masę swoich książek, żeby znaleźć odpowiednie natchnienie :) Bartek zawsze z boku przygląda się moim poczynaniom i tylko w skrajnych przypadkach interweniuje w kuchni (dzieje się tak, jeżeli się zapomnę i nie wychodzę z niej przez 8 godzin). W przypadku wspomnianych znajomych, zdecydowałam się podać na przystawkę kruche babeczki, tartaletki, wypełnione masą z wątróbki. Decyzja była odważna, bo nie każdy lubi wątróbkę, ale często proszę naszych przyszłych gości, żeby mi powiedzieli czego ewentualnie nie jedzą/nie lubią. Nadzienie w każdej tartaletce było odrobinę różne.

Chociaż w każdej tartaletce dominowała puszysta masa z wątróbki, tak każda jednak w smaku nieznacznie się różniła: w jednej tartaletce masa z wątróbki była przygotowana z dodatkiem karmelizowanej gruszki, a druga tartaletka była podana z odrobiną konfitury morelowej. Kruche babeczki w sam raz na 2 kęsy stanowiły idealny początek większej uczty ❤

Inspiracją do przepisu były receptury w książce Lucyny Ćwierczakiewicz (1871 rok). W rozdziale poświęconym pasztecikom znajduje się przypis dotyczący tego, że paszteciki najlepiej jest serwować w cieście francuskim, półfrancuskim lub kruchym jako małe babeczki.

Mus z wątróbki
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Tartaletki
Porcji

Składniki

Uwaga! Ilość składników dla tej liczby porcji została wyliczona automatycznie.
Reklama

Przygotowanie

Treść oryginalna przepisu z 1871 roku

Wszelkie paszteciki robią się w cieście francuskiem, pół francuskiem, albo w cieście tak zwanem kruchem, które w następujący robi się sposób: funt mąki, pół funta wypłukanego w zimnej wodzie masła, tak aby stężało i żółtko, soli, kilka łyżek gorącej wody, którą sparzyć trochę mąki. Najprzód wyrobić ro razem dobrze, rozwałkować cienko i robić paszteciki, po wierzchu posmarować jajkiem rozbitem z wodą i wstawić w dobrze gorący piec na pół godziny.

Awatar
Lena Gryszko
Jestem inicjatorką PrzepisyTradycyjne.pl. Gotowanie jest moją pasją. Będąc jeszcze małą dziewczynką chętnie sięgałam po garnki. Kuchnia jest dla mnie miejscem, w którym czuję się wolna, zdaję się na swoją intuicję ale też i wiedzę. Uwielbiam karmić innych i być karmioną. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrego jedzenia.
Dołącz do dyskusji
Tego przepisu jeszcze nikt nie skomentował. Może Ty rozpoczniesz dyskusję? Śmiało!
Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.