Spieszy Ci się? Możesz pominąć wstęp!
Idealne ciasto na pierogi wcale nie jest takie trudne do zrobienia jak może się wydawać. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji i dobre wyrobienie ciasta by pierogi były idealne. Dla mnie idealne ciasto, to takie, które nie rozgotowuje się podczas gotowania i takie które zachowuje swój kształt. W smaku idealne ciasto na pierogi jest delikatne. W dotyku ciasto jest miękkie, dlatego właśnie uważam, że ten przepis na ciasto pierogowe jest po prostu najlepszy. To co? Zabierasz się za wyrobienie idealnego ciasta na pierogi? :)
Ciasto na pierogi — wyrabianie
Na Instagramie pokazuję filmiki jak wyrabiam ciasto – zajrzyj, może będzie pomocne.
Tajemnica udanego ciasta na pierogi
Tajemnicą udanego ciasta na pierogi jest dobrze dobrana mąka. Koniecznie typu 450, maksymalnie 480. I ciepła, letnia woda wymieszana z solą i kilkoma kroplami oleju.
Ciasto na pierogi bez jajka
Jak zrobić ciasto na pierogi by było miękkie? Jedni doradzają aby do ciasta na pierogi dodawać jajko. Sprawa wygląda tak: jajko powoduje, że ciasto staje się twardsze. Pomysł na dodanie jajka do ciasta przyszedł z Włoch — właśnie do makaronów czy ravioli dodaje się jajko. Nam jednak zależy na tym aby pierogi miały mięciutkie ciasto, więc nie dodawajmy jajek.
Z podanych proporcji wyjdzie ok. 50 pierogów. Oczywiście wszystko zależy od ich wielkości. Mam nadzieję, że teraz Twoje ciasto na pierogi zawsze będzie wychodzić idealne!
Do czego wykorzystać przepis na pierogi?
A do jakich pierogów możesz wykorzystać ten przepis? Na przykład:
pierogi z mięsem,
pierogi z ziemniakami i parmezanem i wiele innych
Pierogi najlepsze w letnim sezonie:
Korzystaj do woli.
Ciasto na pierogi — przechowywanie
Żeby pierogi zachowały świeżość i smak to można je przechowywać na różne sposoby. Moim ulubionym sposobem na przechowywanie pierogów jest układanie pierogów na desce do krojenia, która jest porządnie oprószona mąka Świeżo ulepione pierogi układamy obok siebie ale tak, żeby się nie dotykały. Najlepiej jest oprószyć je kolejną warstwą mąki i następnie możemy wstawić do zamrażalnika. Pierogi powinny się mrozić przez co najmniej godzinę. Po zmrożeniu możemy je przełożyć do woreczka zamykanego strunowo. Są zwolennicy, którzy doradzają żeby przed zamrożeniem pierogów lekko je podgotować, ja natomiast uważam, że ten proces jest zbędny i w żaden sposób nie wpływa na świeżość, a tym bardziej smak pierogów. A tu zobacz jak przechowywać pierogi — w tym artykule przeczytasz o tym, jak najlepiej przechowywać pierogi.
Lepienie pierogów
Co zrobić, żeby pierogi podczas gotowania nie rozklejały się? Najważniejsze jest to, żeby mocno zalepić brzegi pierogów. Można na różny sposób zalepiać pierogi: jedni lubią klasyczne, inni robią falbanki, a jeszcze inni dociskają brzegi widelcem. Mój ulubiony sposób lepienia pierogów to ten z falbanką. Raz, że pierogi ładnie wyglądają, to dodatkowo falbanka na brzegach wzmacnia „zlepienie” dzięki czemu pierogi podczas gotowania nie rozklejają się.
Co jest potrzebne, żeby wyrobić idealnie ciasto do pierogów?
Stolnica albo po prostu kuchenny blat obficie oproszony mąką, wałek, deski do układania pierogów, woreczki strunowe lub zwykłe jeżeli planujesz mrozić pierogi, duża miska. Do przygotowania idealnego ciasta na pierogi nie będzie Ci potrzebne żadne elektryczne urządzenie — schowaj miksery, termomixy itp ;-)
Składniki
Przygotowanie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Gryszko.com – Bartosz Gryszko podanego przeze mnie adresu e-mail oraz adresu IP oraz korzystanie z plików cookie w celu ułatwienia uwierzytelniania i zamieszczania komentarzy. Oświadczam iż zapoznałem się z polityką prywatności ora regulaminem.